Ekstruzja proces - maszyny do procesu ekstruzji

Proces ekstruzji ma istotny wpływ na przyswajanie składników odżywczych. Metoda ekstruzji umożliwia uzyskanie przekąsek śniadaniowych, np. płatków śniadaniowych, chrupkiego pieczywa, makaronu błyskawicznego, karmy dla zwierząt domowych i ryb, pokarmu dla niemowląt, napojów instant, żelatyny, cukierków żelowych, czekoladek lub gumy do żucia. Odbywa się to na skutek przetwarzania surowców i materiałów pochodzenia biologicznego na pasze, które przetłaczane są przez ekstrudery (w temperaturze od 140 do 180°C) w warunkach wysokiego ciśnienia do komory schładzającej.

Główne zalety procesu ekstruzji to:

  • Uzyskanie produktów o jednolitej oraz drobnej strukturze i teksturze,
  • Lepsza strawność dzięki wysokim temperaturom osiąganym podczas ekstruzji,
  • Sterylizacja stosowanych surowców,
  • Kleikowanie skrobi (w trakcie procesu ekstruzji dochodzi do procesu rozkładania skrobi i cukrów złożonych na proste),
  • Homogenizacja oraz możliwość tworzenia różnych kształtów paszy,
  • Skrócenie czasu gotowania,
  • Wydłużenie okresu przydatności do spożycia produktu gotowego,
  • Lepsza wartość odżywcza i energetyczna produktu końcowego,
  • Dezaktywacja surowych enzymów,
  • Znaczne obniżenie zawartości anty odżywczych substancji wraz z naturalnymi toksynami.

Szukasz profesjonalnego eksperta od ekstruzji? Sprawdź koniecznie ofertę firmy Consfood! Od 32 lat zajmujemy się świadczeniem usług konsultingowych na najwyższym poziomie, między innymi ekstruzji żywności. Co możemy dla Ciebie zrobić? Jesteśmy w stanie wdrożyć produkcję ekstrudatów, technologie, a także konkretny asortyment produktów. Mamy na swoim koncie wiele lat doświadczenia, wyrobione kontakty z producentami maszyn, znanymi ośrodkami naukowymi specjalizującymi się w aplikacji ekstruzji w przetwórstwie rolno-spożywczym. Pomagamy wdrożyć produkcję ekstrudatów i doradzamy, jaką technologię i asortyment warto użyć. Masz jakiekolwiek pytania związane z ekstruzją żywności? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń, a na wszystkie pytania z przyjemnością odpowiemy.

Czym jest ekstruzja żywności?

Ekstruzja żywności jest to profesjonalna metoda przerabiania surowców oraz materiałów pochodzenia biologicznego. Stosuje się ją najczęściej w procesie produkcji produktów spożywczych (chrupek i płatków śniadaniowych, pieczywa chrupkiego, makaronów błyskawicznych, słodyczy) i pasz dla zwierząt. Ekstruzja umożliwia poprawę strawności składników pokarmowych. Na czym dokładnie polega ten proces? Żywność zgniatana jest na tyle długo, aż wytworzy się półpłynna masa. Kolejno przeciskana jest przez niewielki otwór. Pozwala to uzyskać produkt o określonym kształcie i strukturze. W metodzie stosuje się aparaty, które składane są z zasilacza, podajnika oraz beczki, w której zlokalizowana jest śruba mieszająca surowe składniki. Aparaty te przemieszczają się do matrycy kształtującej ostateczny wygląd i smak produktu.

Gdzie ma zastosowanie?

Ekstruzje wykorzystuje się przede wszystkim w produkcji porcjowanej żywności, która zdecydowanie sprawdza się w wojsku, turystyce kempingowej, czy podczas klęsk żywiołowych (np. konserwy). Metodę stosuje się również do produkowania produktów sypkich i chrupkich (chrupki, płatki śniadaniowe, chipsy, przekąski, pieczywo chrupkie, makarony, napoje instant, cukierki, batoniki, guma do żucia i wiele innych).

Jakie przynosi korzyści?

Ekstruzja ma zdecydowanie ogromny wpływ na trwałość i stabilność produktów spożywczych. Ma znaczny wpływ na korzystne wykorzystanie surowców, zmniejszenie strat powstających często podczas transportu, przechowywania, a także dystrybucji produktów zbożowych. Ekstruzje można przeprowadzić do kontroli zawartości wody w danym produkcie. Pozwala to zmniejszyć ryzyko rozwoju groźnych bakterii i psucia się żywności. Ponadto, dzięki ekstruzji można stworzyć dowolną strukturę i cechy produktu. Większość zbóż można poddać procesowi ekstruzji.

 

Technologia ekstruzji Biuro Konsultingowe Consfood

NIP:
7120072804
Adres:
Aleksandra Fredry 10
20-453 Lublin

Telefon:
+48 602 251 500

E-mail:
leszekmoscicki1949@gmail.com